Tüm Blog Yazıları

Dibek Kahvesi Nedir?

Dibek Kahvesi Nedir

Dibek Kahvesi Nedir? Eşiniz dostunuz tavsiye etti tadına baktınız çok beğendiniz araştırırken bu içerikle karşılaştınız değil mi? Türkiye’nin en sevilen kahvesi olmanın gururu ile size Dibek Kahvesi hakkında her şeyi anlatmak için bu makaleyi yazdık Hoş Geldiniz 🙂

Öncelikle DİBEK NEDİR onu öğrenelim;

DİBEK NEDİR?

Dibek

Dibek

Dibek, “dövme şekli”, “dövülmüş olan” manasını taşır. Taştan veya tahtadan yapılmış havandır, Büyükten küçüğe doğru farklı boyutları vardır. Kısaca değirmen taşı olarak da nitelendirilen dibek, köylerde tahılları un haline getirmek için kullanılan içi çukur taştır.

Şimdi gelelim Asıl konumuza Dibek Kahvesi Nedir 🙂

DİBEK KAHVESİ NEDİR?

Dibek Kahvesi ismini pişirme şeklinden değil dibek taşının içerisinde öğütmesinden almıştır. Aslında kahvenin öğütülme yöntemidir. Ayrıca günümüzde kullanılan Dibek Kahvesi bir karışım kahvesidir ve her markanın kendine has karışım formülleri vardır. Bizler bu konuda şeffaf davranıyoruz ve Harput Dibek Kahvesi olarak tüm ambalajlarımızda içindekileri net olarak belirtiliyoruz şimdi bir de buradan sizlere Harput Dibek Kahvesinin içeriğini anlatalım istiyoruz.

Dibek Kahvesi Nedir? diye soran kişilere bu makalemizi paylaşabilirsiniz.

Harput Dibek Kahvesi İçeriği

Türkiye’nin en lezzetli ve en kaliteli Harput Dibek kahvesi yumuşak bir içime sahiptir.  Kahvemizin içeriğinde bulunması zor ve dünyada çok pahalı olan Kakule Tohumu, Öğütülmüş (İnce Dereceli, Orta Kavruk) Arabica Kahve, Kahve Kreması ve Kakao bulunmaktadır.

Dibek Kahvesinin Faydaları

Kolesterole Faydası: Her gün düzenli olarak içildiğinde iyi kolesterolü artırır ve kötü kolesterolü dengede tutmaya yardımcı olur.

Mideye Faydası: Midenin rahatsız olmasını engelleyerek hazmı kolaylaştırır. Midenin daha hızlı çalışmasına etki eder ve yiyeceklerin sindirimden geçmesine yardımcı olur.

Sindirim Sistemine Faydası: Düzenli şekilde içildiğinde ya da ağır yemeklerden sonra tüketildiğinde mideyi rahat ettirdiği gibi sindiriminde hızlı olmasını sağlar ve hazımsızlık derdine son verir.

Cilde Faydası: Cilt güzelliği için düzenli tüketilmesi ve tortusu ile birkaç saniye yüzün ovulması yeterlidir. İçerdiği yağlar ve aroma ile cildi ve vücudu rahatlatırken aynı zamanda moral düzelmesi de sağlar.

Dibek Kahvesinin Özelliği

Harput Dibek Kahvesinin en önemli özelliğikahve çekirdekleri de dahil olmak üzere içerisindeki tüm ürünlerin taştan ya da ağaçtan yapılan havanda elle dövülerek hazırlanmasıdır.

Şimdi gelelim en önemli konuyu iyi güzel Dibek Kahvesini aldık sevdiklerimizle güzelde bir sohbete başladık peki en iyi Dibek Kahvesi Nasıl Yapılır?, Dibek Kahvesi Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir? gelin şimdi bunları cevaplayalım.

Dibek Kahvesi Nasıl Yapılır?

  • Cezvenize her fincan için 1 fincan kadar su ve kutu içerisinden çıkan ölçek kadar Harput Dibek Kahvesi ekleyin.
  • İsteğe göre şeker ilave ederek ateşe koymadan önce iyice karıştırın.
  • Kısık ateşte de karıştırmaya devam edin.
  • Cezve içerisindeki karışım kaynayıp yükselmeye başladığında kahvenizi servis edebilirsiniz.

Dibek Kahvesi Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Öncelikle şunu belirtelim Dibek Kahvesi Türk Kahvesi gibi YAPILMAZ.

Türk Kahvesi yaparken kahve ateşin üzerindeyken hiç bir şekilde karıştırılmaz kaynaması beklenir. Dibek Kahvesi yaparken bu olay tam tersi her fincan için 1 ölçek tepeleme Harput Dibek Kahvesi cezveye konulduktan sonra ateşe bırakılmadan önce iyice karıştırılmalı çünkü içerisindeki kakulenin tam anlamı ile soğuk veya çok hafif ılık suyla karışması gerekli daha sonra ateşe bırakılan cezve kahvemiz kaynayana kadar karıştırılmalı.

Dibek Kahvesi Yaparken Şeker Oranı

Harput Dibek Kahvesi için şeker oranı tavsiyemiz şu şekildedir;

Sade: Anlaşıldığı gibi hiç şeker atmıyoruz 🙂

Az Şekerli: 1 Adet Küp Şeker yada 1 Çay Kaşığı Toz Şeker

Orta: 2 Adet Küp Şeker yada 2 Çay Kaşığı Toz Şeker

Şekerli: 3 Adet Küp Şeker yada 3 Çay Kaşığı Toz Şeker

Dibek Kahvesi Fiyatı

Son olarak Dibek Kahvesi Fiyatlarını merak edenleri şöyle mağazamıza doğru alabiliriz. Hemen ürünlerimizi inceleyerek Ücretsiz Kargo ve Kapıda Ödeme seçeneğiyle siparişlerinizi verebilirsiniz aynı gün içerisinde kargonuz çıkacaktır.

Ürünlerimizi incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca dibek kahvesi kadar lezzetli içenlere tadını damağında bırakan yepyeni lezzetimiz Sütlü Toz Menengiç Kahvesi (Çedene Kahvesi) denemenizi tavsiye ederiz.

Dilerseniz denemeden önce Çedene Kahvesi (Menengiç Kahvesi) hakkında yazmış olduğumuz makalemizi de buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Vaktinizi ayırıp Dibek Kahvesi Nedir? Dibek Kahvesi Hakkında Her Şey makalemizi okuduğunuz için teşekkürler

Bol Kahveli Günleriz

AFİYET OLSUN 🙂

 

1 thoughts on “Dibek Kahvesi Nedir?

  1. Avatar Başkak dedi ki:

    Kokusuyla, lezzetiyle muazzam bir kahve. Tebrik ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir